Faze življenjskega cikla programske opreme

img20_8
Faze življenjskega cikla programske opreme

Opis posamezne faze življenjskega cikla programske opreme 

1. Analiza zahtev in specifikacija sistema

Ta faza vključuje:

  • analiziranje programskega problema (funkcionalen opis) in
  • specifikacije želenega obnašanja grajenega sistema (funkcionalne zahteve in specifikacije).

Rezultat je dokument z imenom: Specifikacije Zahtev Programske Opreme (SZPO oz. ang. Software Requirements Specifications).

Aktivnosti te faze analize ločimo v 2 skupini:

  • analiza problema - rezultat je popolno razumevanje problemskega področja in
  • opis produkta - rezultat je skladen in celovit dokument programskih specifikacij (SZPO).

Aktivnosti obeh skupin ne izvajamo zaporedno, temveč sočasno!

SZPO opisuje funkcionalne zahteve, značilnosti strojnega okolja, osnovno obliko uporabniških vmesnikov in performančne cilje oz. zahtevane zmogljivosti.

V tej fazi razvijalci in uporabniki dobijo odgovor na vprašanje: KAJ POTREBUJEMO oz. kaj naj bi grajeni programski sistem zagotavljal.


2. Načrtovanje sistema in komponent

Vključuje:

  • preliminarno načrtovanje - izvede se dekompozicija (razčenitev) programskega sistema na njegove dejanske konsistentne komponente in interaktivna razgradnja teh komponent v vedno manjše podkomponente, dokler niso dovolj majhne, da jih lahko ljudje brez težav razumejo; vsak modul je dokumentiran - opisani so vhodi, izhodi in funkcije preoblikovanja podatkov;
  • podrobno načrtovanje - za vsak modul definiramo in dokumentiramo algoritme

Kot rezultat te faze je narejena:

  • modularna razgradnja programskega sistema,
  • definicija strukture podatkov,
  • definicija formata datotek in
  • opis pomembnejših algoritmov.

V tej fazi odgovorimo na vprašanje: KAKO NAREDITI oz. kako bomo zadovoljili identificirane zahteve -. obnašanje sistema.

 


3. Implementacija in testiranje komponent sistema

  • Izvede se kodiranje algoritmov. Algoritmi se transformirajo v računalniku razumljiv jezik (praviloma se uporabljajo višji programski jeziki). Testirajo se čistijo napake vsakega modula, specificiranega pri načrtovanju.
  • Po potrebi se kreira in incializira podatkovna baza.


4. Testiranje sistema

Pri testiranju posameznih modulov se osredotočimo na del programa, da lažje ugotovimo in odstranimo napake. Hkrati kontroliramo tudi obnašanje modula glede na podane specifikacije (funkcionalno testiranje).

V tej fazi že preverjene module integriramo oz. povežemo (združimo) v enotno programsko strukturo ter jih kot celoto. Sledi še sistemsko testiranje, s katerim preverimo, ali se celoten programski sistem, postavljen v določeno strojno okolje, obnaša ustrezno podanim specifikacijam zahtev programske opreme


5. Prenos v ciljno okolje, uporaba in vzdrževanje

Programska oprema in pripadajoča dokumentacija se izroči uporabnikom. Začne se uporaba sistema. V primeru napak ali pomanjkljivosti, se pripravijo in implementirajo ustrezni popravki in nadgradnje sistema.