|
Zakaj ne moremo načrpati vode višje kot 10.3 m? Mogoče za to omejitev nisi niti vedel! Na to lahko odgovorimo, če vemo, kako se spreminja tlak tekočine z globino (položaj je zapisan v metrih, tlak v Pa).
Najprej, kolikšen je tlak na višini, ki je enaka gladini vode v posodi (temno modra črta)? To je zračni tlak. Izmeri tlak vode v cevi, tako da pomikaš merilnik. Spremeni višino vode v posodi, tako da potegneš temno modro črto. S spreminjanjem višine gladine vode v posodi spreminjaš višino, do katere mora črpalka črpati vodo. Ko je globina večja od 10.3 m (pomeni, da je stolpec vode višji od 10.3 m), se ustavi. V čem je težava? Ali lahko črpalka ustvari tlak manjši od nič? Ne. Najboljša črpalka teoretično lahko ustvari tlak enak nič (p = 0 Pa). V resnici črpalka še zdaleč ne more ustvariti tlaka nič pascalov (p = 0 Pa), sicer bi bil na vrhu cevi prazen prostor.
Animacija prikazuje, kako izsesaš tekočino iz posode. Tako tudi ti zmanjšaš tlak v ustih (na začetku je enak zunanjemu zračnemu tlak) in posesaš tekočino v usta.
Kaj bi se zgodilo, če bi želel črpati tekočino z manjšo gostoto (na primer olje)? (Spomni se, da je p = p0+ρgh). Ali bi lahko imel globljo ali plitvejšo posodo? Poskusi.