Paralelni prenos podatkov



Paralelni prenos podatkov je prenos, pri katerem se vsak bit podatka prenaša po svoji liniji, npr. bakrenem vodniku. Za paralelni prenos n-bitnega podatka potrebujemo n podatkovnih linij.
Paralelni prenos je hiter, na večje razdalje pa ni uporaben zaradi občutljivosti na motnje in presluh (angl. crosstalk) ter zaradi visokih stroškov ožičenja.

Tudi paralelni (tiskalniški) vmesnik ima značilnosti perifernih vmesnikov: ustrezne registre, način komuniciranja s procesorjem itd. (Podrobnosti...)

Slika: Na nekaterih vodnikih je električna napetost, na drugih ni. Prisotnost napetosti označimo z 1, odsotnost z 0. V tem trenutku je na paralelnem vodilu je "ves" osembitni podatek.Posamezne bite registrov lahko vpišemo oziroma preberemo programsko. V programu je potrebno izbrati ustrezen naslov (= naslov registra) ter vpisati ustrezno vrednost oziroma vsebino registra prebrati z njegovega naslova.
Primer takšnega ukaza:  
Port[$378] := #00001001; 
(ukaz v turbo pascalu, $378 je šestnajstiški naslov podatkovnega registra paralelnega vmesnika, #00001001 pa je  binarna vsebina, ki jo želimo poslati)

Pri prenašanju podatkov tiskalniku mora biti zaradi zanesljivosti prenosa določen bolj strog »protokol«:
Šele zdaj je možno pošiljanje naslednjega podatka.

Povezave in potrebne krmilne signale prikazuje naslednja slika.

Slika: Povezava med računalnikom in tiskalnikom  preko paralelnega vmesnika (ponazorjen z zelenim blokom).
Oglej si še potek prenosa po korakih (klik tu) ali animacijo (klik tu).



Primer:
Za občutek si oglejmo primer pošiljanja podatka tiskalniku preko paralelnega vmesnika kot je opisan v priročniku za nek tiskalnik (EPSON LQ 100). Na sliki je prikazan časovni diagram signalov, ki si jih izmenjata računalnik in tiskalnik:
Krmiljenje paralelnega prenosa •    DATA    …podatkovni signali (za 8-bitni podatek jih je osem). Prikazani so z enim samim signalom,  v resnici jih je seveda osem.
•    STROBE… z njim računalnik potrdi veljavnost podatka na podatkovnih linijah
•    BUSY… tsikalnik sporoča, da obdeluje prejeti podatek
•    ACK (an. acknowledge) … tiskalnik potrjuje uspešen sprejem podatka.
Slika: Krmiljenje prenosa enega podatka med računalnikom (vmesnikom) in tiskalnikom. Časovno merilo je  izpuščeno, gre le za načelen prikaz medsebojnih časovnih odvisnosti.  Poteka krmilnih signalov ne določa hardver, ampak ustrezen program (gonilnik za tiskalnik!). Ali lahko iz slike razbereš dogajanje pri pošiljanju podatka tiskalniku?

Drug proizvajalec tiskalnikov bi lahko predvidel drugačen način izmenjave signalov. Ker je ta potek določen s programom, le-tega napiše po svojih zahtevah in ga priloži kot gonilnik za svoj tiskalnik.

Podsklopu v računalniku, ki skrbi za pravilen potek prenosa podatkov, se imenuje paralelni vmesnik.