Objektno usmerjeno načrtovanje (angleško Object–Oriented Design, skrajšano OOD) vključuje izvedbo (implementacijo) konceptualnega modela , ki smo ga razvili med objektno usmerjeno analizo. Pojmi v modelu analize so neodvisni od tehnologije. Preslikamo jih v implementacijo razredov, ugotavljamo omejitve in načrtujemo vmesnike. Tako dobimo model v domeni rešitve, ki vsebuje opise, kako zgraditi sistem s konkretnimi tehnologijami.
Objektno usmerjeno načrtovanje vključuje dve glavni fazi: načrtovanje sistem in načrtovanje objektov.
V tej fazi načrtujemo celotno arhitekturo želenega sistema. Sistem razumemo kot množico podsistemov, ki sodelujejo, hkrati pa je sestavljen iz hierarhije objektov, ki interaktirajo in ki so grupirani v razrede. Načrtovanje sistema tvorimo na osnovi modela sistemske analize in predlagane zgradbe. Poudarek je na objektih sistema in ne na procesih sistema.
V tej fazi identificiramo vse zahtevane razrede. Načrtovalec odloči ali:
Vzpostavimo asociacije med ugotovljenimi razredi in ugotovimo hierarhije med razredi. Razvijalec če načrta interne podrobnosti razredov in njihovih asociacij (podatkovne strukture posameznih atributov in algoritme operacij).
Podrobnosti implementacije v splošnem vključujejo:
V tej fazi razviti model sistema preslikamo v kodo v primernem programskem jeziku ali programskem orodju. Tvorimo podatkovne baze in preverimo zahtevke za aparaturno opremo. Ko so programi zakodirani, sledi testiranje programov in odpravljanje napak.