Kaj je diagram sestavljenih struktur?

Diagram sestavljenih struktur (Composite Structure Diagram) je podoben razrednemu diagramu in je vrsta komponentnega diagrama, ki ga uporabljamo pri modeliranju sistema na mikro nivoju, kaže pa posamezne dele namesto celotnih razredov. Je vrsta statičnega strukturnega diagrama, ki kaže interno strukturo razreda in sodelovanja, ki jih ta struktura omogoča.

Ta diagram lahko vključuje notranje dele, vrata, preko katerih ti deli interaktirajo med seboj in z zunanjim svetom, ter konektorje (connectors) med deli oziroma vrati. Sestavljena struktura je množica med seboj povezanih elementov, ki med seboj sodelujejo. Vsak element ima pri tem sodelovanju določeno vlogo.

         

Del (angl. part): Del predstavlja vlogo enega ali več objektov, igrano v določenem trenutku. Del lahko le imenuje vlogo, lahko imenuje razred. Vsebuje lahko tudi faktor mnogokratnosti, kot na primer [0..*]

Dele  v splošnem  imenujemo tako:   imeDela :tipDela [mnogokratnost]

Strukturiran klasifikator : to je lahko razred (pogosto tudi abstrakten razred) , katerega obnašanje lahko delno ali v celoti opišemo z interakcijo med deli.  Združeni razredi so deli razreda, vendar deli niso nujno razredi, del pa je kateri koli element, ki se uporablja za izdelavo vsebujočega razreda.

 Vrata (port):  so točka interakcije, s katerimi povezujemo dele z njihovim okoljem. Vrata lahko navajajo tudi servis, ki ga nudijo oziroma zahtevajo od drugih delov sistema.  Vsaka vrata so določenega tipa in so označena z imenom. Tudi vrata imajo lahko faktor mnogokratnosti.

Konektor: Konektor povezuje dve ali več entitet in jim tako omogoča interakcijo. Rišemo ga kot črto med deli, vrati ali strukturiranimi klasifikatorji.

Sodelovanje (Collaboration) : Sodelovanje je običajno bolj abstraktno od strukturiranega klasifikatorja. Prikazano je kot črtkan oval, ki vsebuje vloge, ki jih lahko igrajo objekti, ki sodelujejo. 

Primer diagrama sestavljenih struktur



Slika predstavlja diagram sestavljene strukture bankomata. Poleg znanih delov bankomata zasledimo na sliki gnezden razred samega trezorja. Ta pa ima več kartuš z različnimi bankovci. Bankomat ima tudi več varnostnih senzorjev.
Posamezni deli bankomata so večinima povezanimi z vodili, kakršne srečamo tudi v zgradbi računalnikov.