Preprost primer z UML (Bankomat)

Kot preprost primer z UML diagrami so oglejmo problemsko področje (domeno) za razvoj aplikacije Bankomat. Podroben opis aplikacije Bankomat najdemo v naslednjih dokumentih: Doc1 , Doc2 , Doc3 , Doc4 , Doc5. V nadaljevanju bomo na primeru bankomata spoznali naslednje diagrame:

Diagram primera uporabe

Uporabnik uporablja bankomat za preverjanje stanja na računu, za dvig denarja, za polog in za prenos denarja na drug račun. Tehnik vzdržuje bankomat, ga požene in po potrebi tudi izključi. Eden od zunanjih podsistemov, torej akterjev je tudi banka.

Razredni diagram

Razredni diagram bankomata mora imeti naslednje razrede: Banka, Bankomat, Uporabnik, Račun, Transakcija:
Razred "banka" predstavlja fizično banko. Ima neko lokacijo in svoj ID. Ta banka upravlja z več računi.
Razred "Bankomat" predstavlja fizični bankomat na neli kolaciji. Upravlja ga banka. Na bankomatu lahko izvajamo transakcije, ki jih zahteva uporabnik. Pri transakcijah je pomemben podatek številka računa, tip transakcije in znesek.
Razred Uporabnik predstavlja resničnega uporabnika. Ta ima neko ime, naslov, datum rojstva (rojen), številko kartice in svoj o PIN kodo. Če naj bi bil tak uporabnik stranka banke, more imeti vsaj en račun. Račun je lahko varčevalni ali transakcijski. Skupne lastnosti bančnih računov so številka računa, stanje itd.
Uporabnik lahko dviga in polaga denar na posamezen račun in izvaja prenose.

To je poenostavljen razredni diagram aplikacije Bankomat. Bolj izdelan razredni diagram najdemo tukaj.

Diagram zaporedja

Za vsakega od objektov (Uporabnik, Bankomat, Banka) imamo ločeno "plavalno progo" (angl. swimmline). Čas poteka od zgoraj navzdol. Uporabnik najprej vnese svojo kartico. Bankomat zahteva PIN. Uporabnik vnese PIN. Banka ga preveri in potrdi veljavnost. Uporabnik sedaj izbere eno od možnosti. Odloči se za dvig. Bankomat vpraša, kakšen znesek želi.... (to je le del zaporedja).

Diagram aktivnosti

Diagram aktivnosti spominja na diagram zaporedja. V bistvu je to diagram poteka od ene aktivnosti do naslednje. Aktivnost opišemo kot operacijo v sistemu. Potek operacij je lahko zaporeden, lahko vsebuje odločitve, lahko bi operacije tekle tudi konkurenčno (sočasno). V danem primeru imamo dve odločitvi: ob preverjanju veljavnosti PIN in ob izbiri naslednje možne transakcije.

Diagram sodelovanja

Diagram sodelovanja beremo tako, da začnemo s prvo akcijo (1: Vstavi kartico), nato poiščemo akcijo št. 2 in tako naprej, dokler ne pridemo do zadnje , ki je v našem primeru akcija št. 16: Končaj.

Puščice kažejo smer sodelovanja med objekti.

Diagram stanj

Diagram kaže stanja bankomata in prehode med njimi, kar je odvisno od akcij uporabnika in stanja njegove kartice.

Komponentni diagram

besedilo

Namestitveni diagram

besedilo